دستگاه آب شیرین کن برای ساختمانها و برجهای مسکونی

دستگاه های آب شیرین کن ساختمانی ارمندآب قابل نصب در مجتمع های مسکونی، هتل ها ، بیمارستانها ، رستورانها ، سایت های پروژه های اجرایی و مراکز آموزشی به ظرفیت 12 تا 96 مترمکعب در روز جهت بهبود کیفیت آب آشامیدنی کشور تولید گردید

Template 1

دستگاه قابل حمل آب شیرین کن کانتینری

دستگاه های آب شیرین کن کانتینری مجموعه تولید و بسته بندی آب سالم در یک کانیتر 20 فوت است که قابلیت تولید 170 عدد بطری 20 لیتری معادل 3400 لیتر آب در روز را دارد ایستگاه آب کانتینـری از نظر بــرق خـودکفـا بــوده و برق آن توسط یک ژنراتورگاز یا سیستم خورشیدی فراهم می شود.

Template 2

ایستگاه آب شیرین کن

طرح احداث ایستگاه های آب ثابت و سیار جهت ارائه آب فرآوری شده بروش اسمز معکوس را اجرا و اولین ایستگاه آب فرآوری شده مدرن ، مطابق با استانداردهای روز جهانی را بمنظور فروش آب سالم ، استرلیزه با املاح مفید توسط ارمند آب اجرا شد

Template 3

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی برای شهرها، روستاها و مجموعه های بزرگ

در راستای تامین نیاز شهرها و روستاهای ایران به آب آشامیدنی سالم ارمند آب از شرکت های دولتی و خصوصی جهت طراحی ، ساخت، نصب و بهره برداری دستگاه آب شیرین صنعتی (شهری) با ظرفیت بیش از 10000 متر مکعب در اقصاء نقاط کشور دعوت به همکاری می نماید

Template 4

اسمز معکوس

 

در این مطلب به پرسشهای اصلی در رابطه با سیستم تصفیه آب شیرین کن به روش اسمز معکوس پاسخ داده شده است

ـ  دستگاه تصفيه آب با سيستم اسمز معكوس چيست ؟

یکی از انواع سیستم هایی است که برای تصفیه آب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد و بخاطر دقت و مکانیزم عملکرد آن براحتی متوان گفت مناسب ترین سیستم برای تامین آب شرب  تمامی مناطق کشور عزیزمان میباشد ، این دستگاه طوری طراحی شده است که فیلتر های انتهایی دارای دقت بالاتر بوده و این افزایش دقت از هر فیلتر به فیلتر بعد به تدریج اتفاق می افتد و باعث حذف ذرات درشتر در ابتدای مسیر و حذف ذرات ریزتر در فیلتر های بعدی شده و همچنین عمر فیلتر ها را بالاتر میبرد چون در این صورت تقسیم کار بین فیلتر های مختلف صورت گرفته و هر فیلتر مسئول حذف یکسری از ناخالصی های مربوط به خود است این فرایند تا فیلتر چهارم یا فیلتر ممبران ( RO ) ( همان فیلتری که عمل اسمز معکوس را انجام میدهد که با این اصطلاح در ذیل بیشتر آشنا خواهید شد ) ادامه داشته و فیلتر های 5 ، 6 و 7 اعمال تکمیلی تصفیه را انجام میدهند .

 در این نوع تصفیه وجود فیلتر های 1 تا 5 ضروری بوده و در صورت نبود هر کدام از آنها فرایند تصفیه انجام نمیگیرد و در صورت انجام ناقص میباشد ، وجود فیلترهای 6 و 7 بسته به کیفیت آب منطقه و گاهی به سلیقه مصرف کننده دارد ، فیلتر مرحله 6 پس از تصفیه کامل آب مقداری مواد معدنی به آب مصرفی اضافه میکند و اغلب اوقات بلااشکال است بجز مواقعی که مصرف کننده بدلیل ناراحتی کلیوی مثل سنگ ساز بودن کلیه تمایل به مصرف آب با درصد کم مواد معدنی و کانیها را دارد ( در این مورد هم در ذیل بیشتر توزیح خواهیم داد )  ، فیلتر مرحله هفتم لامپ UV میباشد که با تابیدن پرتوء ماوراء بنفش به آب باعث ضدعفونی مضاعف آب میشود که استفاده از این فیلتر زمانی توصیه میشود که آب دارای آلودگی میکروبی بالایی باشد مانند آب برخی چاه ها .

این سیستم تصفیه تنها سیستم قابل استفاده در منزل است که میتواند مواد محلول در آب مانند نمک را خذف کند ( تبدیل آب لب شور به آب شیرین ) به همین خاطر از این دستگاه برای تمام مناطق کشور میتوان استفاده کرد.

ـ فرق سیستم اسمز معكوس با سیستم فيلتراسیون آب در چيست؟

 فيلتراسیون آب فقط ذرات بزرگ و مخلوط در آب مثل ذرات گل و لاي ، لجن ، شن و ماسه ، زنگ لوله ها و کلر را جدا مي كند در حالي كه اسمز معكوس توسط بكارگيري يك غشاء نيمه تراوا غير از جدا كردن ناخالصی های ذکر شده ی مخلوط در آب تمامي مواد شيميايي و آلودگي هاي محلول در آب مانند : میکروبها ، باکتری ها ، ویروس ها ، انگل ها ، نیترات ، سموم کشاورزی و آفت کش ها ( سم آرسنیک ) ، کیست ، نمک ، آهک ، فلزات سنگین مانند سرب و... را نيز از آن جدا مي سازد. و باعث کاهش سختی و سنگینی آب شده یعنی EC , TDS  آب را پایین می آورد .

ـ مکانیزم عملکرد فیلتر ممبران یا اسمز معکوس ( RO ) چگونه است ؟

 اگر يك غشاء نيمه تراوا بين دو محلول با غلضتهاي متفاوت قرار گيرد ، مقداري از حلال از يك غشاء به طرف ديگر منتقل مي شود ، جهت طبيعي حركت حلال به گونه اي است كه محلول غليظ تر رقيق مي شود ، اگر به سيستم اجازه رسيدن به تعادل داده شود ، در آن صورت سطح آب نمك (محلول غليظ تر) از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت. اين اختلال سطح ددر دو طرف غشاء را فشار اسمزي مي گويند. در اسمز معكوس آب خام توسط پمپ به داخل محفظه اي كه داراي غشاء نيمه تراوا است رانده مي شود. .و چون ناخالصي ها قادر به عبور از غشاء نيستند از اين رو در يك طرف غشاء آب تقريبا خالص و در طرف ديگر ، آب تغليظ شده وجود خواهد داشت. اين فرايند براي تهيه آب آشاميدني از آبهاي كه حاوي املاح معدني زياد و نا خالصي هاي آلي باشند بسيار مناسب بوده و حتي قادر است از آب دريا با PPM 50000 TDS و نيز از آبهاي شور ، آب آشاميدن تهيه كند. آلاينده هاي ميكروبيولوژي از قبيل روش اسمز معكوس قادر به جداسازي مواد آلي غير محلول ، مواد آلي محلول ، اندوكسين ها ، ويروس ها ، باكتريها و ذرات مي باشد. روش اسمز معكوس به هاپيرفيلتر اسيون (HYPER FILTRARION)نيز معروف مي باشد ، يعني با استفاده از اين روش ذراتي به كوچكي يونها را نيز مي توان جدادكرد. همچنين جهت زدودن نمكها و سايرناخالصي هاي آب و بهبود رنگ ، طعم و مزه مي توان از اين روش بهره گرفت. لازم به ذكر است كه بيش از يك قرن است اين تكنولوژي شناخته شده است ولي در 60 سال اخير يعني تا زمانيكه غشاء هاي خاص توسعه نيافته بودند اين تكنولوژي گسترش چنداني پيدا نكرده بود.

ـ در سيستم اسمز معكوس دستگاههاي تصفيه آب چه عملي انجام مي شود؟

 آب ورودي از لوله كشي در ابتدا وارد فيلتر مرحله اول مي شود و با توجه به اينكه منافذ اين فيلتر حدود 5 ميكرون است از عبور ناخالصي هاي درشتتر مانند گل و لاي و شن و ماسه و زنگ لوله ها جلوگيري مي كند. سپس آب وارد فيلتر مرحله دوم مي شود و حدود 98 درصد از مواد شيميايي آلي و تركيبات كلر را از آب جدا كرده و سپس آب وارد فيلتر مرحله سوم مي شود كه مانع عبور مقادير بسياري از مواد شيميايي و سمي و حتي نمك و كلر محلول در آب مي شود و سپس در مرحله چهارم آب وارد فيلتر ممبران شده كه حدود 95 تا 99 درصد آلودگي هاي محلول در آب كه اندازه آب بسيار كوچك است (مانند ويروسها ، ميكروبها ، انگل ها و باكتري ها ) را جدا كرده و از قسمت فاضلاب به بيرون مي فرستد و سپس آب تصفيه شده وارد مخزن تحت فشار ميشود تا آب در اين مخزن جهت مصرف ذخيره شود . هنگامي كه شير آب شرب نصب شده بر روي سينك ظرفشويي را جهت برداشت آب باز مي كنيم مرحله پنجم فيلترينگ انجام مي شود به اين صورت كه آب از مخزن تحت فشار خارج شده و از اين فيلتر عبور مي كند تا به شير آب شرب برسد كه طي اين عمل طعم نامطبوع از آب گرفته شده و به اندازه كافي به آب اكسيژن تزريق مي شود و آب سالم و پر اكسيژن را تحويل مي دهد.

ـ دستگاه تصفيه آب در كجا نصب مي شود؟

 اين دستگاه معمولا زير سينك ظرفشويي نصب مي شود كه خروجي آن به يك شير آب شرب كه روي سينك قرار مي گيرد ، متصل مي شود و امكان گرفتن انشعاب جهت اتصال آب به يخچال هايي كه ورودي آب دارند نيز وجود دارد.

آيا شير خروجي مجزا براي اين سيستم موجود مي باشد؟

 بله . يك شير آب شرب زيبا و ظريف روي سينك ظرفشويي نصب مي شود كه به شير آب شرب موسوم است كه البته قابليت انشعاب و اتصال به يخچال هم وجود دارد.

ـ آيا مواد معدنی حذف شده توسط این سیستم مورد نیاز بدن انسان نیست؟

 بر خلاف جا افتادگی اسم آب معدنی بین مردم اکثرا تصور میشود که ویژگی اصلی آب تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن است و اگر این مواد در آب هر چه بیشتر باشد برای بدن تقویت به حساب آمده و کم بودن آن ممکن است باعث کمبود هایی در بدن شود در حالی که به گفته پزشکان و متخصصان تغذیه بيشتر مواد معدني مورد نياز ما از طريق غذا و سبزيجات جذب بدن مي شود یعنی مواد غذایی جامد و مقدار كمي از طريق آب جذب مي شود ( حدودا 20% ) و ضمنا این دستگاه مواد معدنی لازم را به بدن میرساند و فقط مازاد آن را  از آب خارج میکند.

ـ آيا سيستم اسمز معكوس سديم را هم از آب جدا مي كند؟

 بله . سيستم اسمز معكوس اساسا براي نيروي دريايي طراحي شده بود كه آب دريا را شيرين كند.زيرا آب دريا سرشار از سديم و تركيبات آن است كه نمك طعام نيز از آن دسته مي باشد. براي كساني كه رژيم كم سديم را مي خواهند آب اين دستگاه خيلي مناسب است.

ـ آيا سيستم اسمز معكوس باكتري و انگل را هم از آب جدا مي كند؟

 بله . روزنه هاي غشاء ممبران بسيار كوچكتر از قطر باكتري و انگل و ويروس است و امكان عبور به آنها نمي دهد.

ـ طعم آب تصفيه شده توسط اين دستگاه چگونه است؟

مزه آب تصفيه شده اين سيستم بستگي به ميزان آلودگي هاي آب ورودي دارد زيرا اين دستگاه حدود 95 درصد املاح را جدا مي كند كه گاهي مزه آب بطري هاي آب معدني را مي دهد .

ـ چه عواملي در كيفيت آب خروجي موثر است؟

 چهار عامل اصلي در كيفيت و ميزان توليد آب تصفيه شده تاثير مي گذارد :

 - فشار:

 هر قدر فشار آب بیشتر شود کیفیت و مقدار آب تولیدی نیز بهتر و بیشتر می‌شود.  فشار 60 P.S.I ایده‌آل است.

درجه ‌حرارت:

 24 درجه سانتی‌گراد حرارت ایده‌آل برای دستگاه R-O می‌باشد. اگر درجه حرارت به 4 درجه برسد تولید R-O به نصف خواهد رسید. حداکثر درجه حرارت 29 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. لازم به ذکر است که دستگاه سل واتر و آرتيك  با توجه به درجه حرارت 40 درجه طراحی و ساخته شده است .
- کل جامدات محلول (T.D.S):

هرقدر میزان جامدات محلول افزایش یابد مقدار آب تولید شده توسط دستگاه کاهش می‌یابد T.D.S بالا می‌تواند توسط فشار مضاعف جبران شود

- غشاء‌ ممبران:

فیلتر های ممبران موجود در دستگاههای عرضه شده در بازار متفاوت میباشند وبرای شناسای نوع بهتر آن باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد :

در برخی موارد عنوان میشود که دستگاه قادر به تولید حجم بیشتری از آب تصفیه شده است این مسئله در بیشتر اوقات نشان بر خوب بودن دستگاه نسیت ، ممبران موجود در این دستگاهها دارای دقت پایین تر میباشد به عبارت دیگر  قطر منافذ بزرگتری دارند و آب تولیدی آنها از نظر مقدار آبدهی بیشتر بوده ولی دقت تصفیه پایینتری دارند ، نوع دوم دستگاه ها ، سیستم هایی هستند که به مقدار مطلوب و استاندارد اب تولید میکنند و در واقع دقت فیلتر ممبران انها بالا بوده و قطر منافذ فیلتر ممبران انها 0/0001  میکرون میباشد این ممبران ها که دارای چنین دقتی میباشند در مصارف خانگی در 3 ظرفیت 50 ، 75 و 100 گالن موجود بوده و به ترتیب تولید آب انها بر حسب لیتر برابر با 200 ، 300 و 400 لیتر در شبانه روز است که برای مصارف خانگی بیشتر از 200 لیتر در اکثر موارد لازم نبوده و توصیه نمیشود ، فیلتر های 300 و 400 لیتری برای مکانهای که تعداد نفرات بیشتر است مانند ادارات ، سازمانها و شرکتها توصیه میشود.

ـ آيا مي توان مقدار آب توليد شده را افزايش داد؟

 بله . براي افزايش ظرفيت آب تصفيه شده مي توان از ممبران هاي با ظرفيت بالاتر استفاده كرد .

ـ آيا اين دستگاه ضمانت هم دارد؟

 بله . اين دستگاه داراي يكسال گارانتي بوده و در صورت آبدهي و خرابي قطعات آن به طور رايگان تعويض و يا سرويس مي شود . (در صورتي كه توسط افراد غير متخصص دستكاري نشود

ـ زمان تعویض فیلتر ها و نهوه نگهداری از دستگاه چگونه است ؟

 دستگاه داراي يك آچار مخصوص باز كردن پوشش يا كاور فيلتر ها مي باشد كه در زمانهايي كه اشاره مي شود بايد تعويض گردند .

فیلتر های اول تا سوم که عمل پیش تصفیه را انجام میدهند معمولا باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند البته میزان کارکرد دقیق انها به عوامل مختلف مانند کیفیت آب ورودی و میزان مصرف دارد ولی بصورت میانگین برای شهری مانند تهران تعویض انها برای هر شش ماه یکبار توصیه میشود.

 فیلتر مرحله چهارم که همان ممبران است تا 2 سال عمر میکند البته به شرطی که فیلتر های قبل از آن یعنی فیلترهای پیش تصفیه هر شش ماه یکبار تعویض شوند تا فیلتر ممبران که هزینه بالاتری دارد طی این مدت صدمه نبیند

فیلترهای مرحله 5 و 6 بهتر است هر یک سال یکبار تعویض شوند.

توجه داشته باشید که فاکتورهای اصلی برای تایین دقیق زمان تصفیه 1 - کیفیت آب ورودی 2 - میزان مصرف 3 دمای آب ورودی  میباشند ولی چون این فاکتورها حتی در یک شهر در مناطق مختلف فرق کرده و ممکن است حتی در یک محل در زمانهای مختلف متفاوت باشند پس بنا را بر حد معمول مصرف یک خانواده پر جمعیت با کیفیت معمول آب آن شهر در نظر میگیریم که اکثرا مناسبترین زمانها در بالا اشاره شد.

ـ چه موقع ممبران اين دستگاه بايد تعويض شود؟

اگر فیلتر های پیش تصفیه مرتب هر شش ماه یکبار تعویض شوند فیلتر ممبران تا 2 سال عمر میکند.  البته با تست TDS نيز مي توان به سلامت يا عدم سلامت ممبران پي برد.

ـ اسمز معكوس چه آلودگي هايي را جدا مي كند؟

 در زير ميزان حذف آلودگي ها توسط اين دستگاه را نشان داده ايم :

مواد يا عناصر

درصد حذف

مواد يا عناصر

درصد حذف

باريم

97%

پتاسيم

92%

بيكربنات

94%

راديوم

97%

كادميوم

97%

سلنيوم

97%

كلسيم

97%

سيليكات

96%

كرومات

92%

نقره

85%

مس

97%

سديم

92%

مواد شوينده

97%

استرونتيوم

97%

فلورايد

90%

سولفات

97%

نشتي فاضلاب

99%

فيبرها

97%

منيزيم

97%

حشره كش ها

97%

نيكل

97%

آفت كش ها

97%

ویروس و باکتری

100%

ـ سيستم اسمز معكوس از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟

 هر چند كه تصور مي شود كه سيستم اسمز معكوس در حدود 10 سال است كه مورد استفاده قرار گرفته است ولي در سال 1962 دولت آمريكا اولين سيستم تصفيه به روش اسمز معكوس را كه قابليت توليد حدود 1000 گالن آب تصفيه شده در روز را داشت توليد كرد . امروزه بيش از 3000 سيستم تصفيه آب بزرگ به روش اسمز معكوس وجود دارد كه چندين ميليون گالن آب تصفيه شده جهت استفاده توليد مي كنند.

در سال 1991 ارتش آمريكا 8000 دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس خريد تا آب مناسب و تصفيه شده به سربازان خود كه در صحراها و جنگلها در حركت بودند فراهم كند. در سال 1993 نيز حدود 6300 دستگاه ديگر جهت سربازاني كه به منطقه سيل زده در غرب اين كشور اعزام شده بودند خريداري و تامين كرد.

آخرین اخبار

افتتاح اولین ایستگاه ارمند آب
شرکت ارمند آب اولین ایستگاه از اين نوع را در شهرک کیانمهر کرج در نزدیکی تهران... ادامه مطلب
تاریخ: 10/08/2010

افتتاح آب شیرین کن ورامین
آب شیرین کن قرچک ورامین با حضور جناب آقای پرویز فتاح وزیر نیرو در تاریخ بیست... ادامه مطلب
تاریخ: 16/06/2009


محصولات ما

Join Us On Facebook